Polish Snail Holding

ul. Stanisława Sulimy 1, 82-300 Elbląg

 dział hodowlany: tel. +48 601 167 524

 p.piwowarski@polishsnailholding.com

Hodowla ślimaków to dobry pomysł na biznes!

Z początkiem nowego wielu z nas zastanawia się w co warto zainwestować pieniądze. Jaki może być dobry, niestandardowy pomysł na biznes. Rozważając różne opcje – jeśli oczywiście w waszym kręgu zainteresowania jest hodowla zwierząt czy rolnictwo – warto wziąć pod uwagę hodowlę ślimaków.

Hodowla ślimaków to dobry pomysł na biznes.

Czy hodowla ślimaka afrykańskiego w naszym kraju może być dobrym pomysłem na opłacalny biznes? Czy warto angażować swój czas i kapitał w taką inwestycję? Specjaliści z Polish Snail Holding twierdzą, że tak. Wskazują jednak, że należy przestrzegać ściśle pewnych ważnych dla tego biznesu procedur.

Hodowla ślimaków. Ślimaki afrykańskie w Polsce czują się dobrze

Znawcy ślimaków podkreślają ich delikatny, wykwintny smak, wskazują również na wiele walorów zdrowotnych mięsa ślimaków. O ile jednak o gustach, także tych smakowych, się nie dyskutuje, o tyle dyskutować można o tym, czy hodowla ślimaka w Polsce jest opłacalna. Czy może to być dobry pomysł na biznes czy też na dodatkowe źródło dochodów?

Spójrzmy na rynki zachodniej Europy, czyli głównych odbiorców hodowlanych ślimaków z Polski.

Jakiś czas temu media obiegła informacja, że hodowcy ślimaków z Francji domagali się wprowadzenia przez tamtejszy rząd embarga na dostawy mięsa tych zwierząt z krajów Europy Wschodniej. Szczególnie Polska, na mapie potentatów w hodowli i skupie ślimaków, zajmuje czołowe miejsce. Dlaczego tak się dzieje?

Tu warto posłuchać co mówią specjaliści z firmy Polish Snail Holding, potentata na rynku hodowli ślimaków w Polsce i w Europie.

- Polska ma bardzo dobry klimat do hodowli tych zwierząt. Ślimaki lubią właśnie takie warunki pogodowe, co gwarantuje nam ich odpowiednio szybki wzrost oraz ilość zwierząt uzyskanych podczas hodowli – wyjaśnia Damian Gajewski, prezes Polish Snail Holding w Elblągu.

Pandemia covid-19 spowodowała też upadek wielu firm zajmujących się hodowlą ślimaków jadalnych. Jednak nie wpłynęło to na popyt, jeśli chodzi o mięso ślimaków zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej. To powoduje, że powstała spora nisza na rynku, którą teraz można wypełnić rozpoczynając biznes w hodowli tych zwierząt.

Nic więc dziwnego, że ślimaki z Polski podbijają kulinarne rynki nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Czy jednak hodowla ślimaków może być zajęciem opłacalnym? Co trzeba zrobić, jakimi zasobami dysponować, aby taka działalność przynosiła korzyści finansowe?

Jak zostać hodowcą ślimaków?

Warto najpierw sprawdzić rynek hodowli ślimaków i poszukać firmy, która zapewni nam szkolenia teoretyczne i praktyczne oraz doradztwo podczas prowadzenia hodowli. W Polsce liderem w tej branży jest spółka Polish Snail Holding z Elblągu. Firma współpracuje z hodowcami z Polski i całej Europy.

PSH jako jedyna w Polsce i w Europie, prowadzi bowiem zaawansowane szkolenia w szerokich modułach teoretycznych i praktycznych, za darmo przekazując potencjalnym hodowcom potrzebną i bezcenną wiedzę na temat prowadzenia hodowli tych zwierząt.

Chcemy też wyraźnie powiedzieć, że hodowcy, którzy przeszli w naszej firmie cykl szkoleń i uruchomili swoje własne hodowle, nie są zobowiązani żadną umową do sprzedaży właśnie PSH wyhodowanych ślimaków – mówi Damian Gajewski, prezes spółki Polish Snail Holding w Elblągu. – Jesteśmy firmą doradczą, consultingową, partnerem dla hodowców ślimaków, którzy są samodzielnymi przedsiębiorcami na tym rynku. Oni sami zdecydują czy sprzedadzą wyhodowane ślimaki nam, czy poszukają samodzielnie odbiorców w Polsce czy w Europie.

Ważna i praktycznie bezcenna jest jednak wiedza, jaką podczas szkoleń teoretycznych i praktycznych przekazują hodowcom specjaliści Polish Snail Holding. Po tą wiedzę ustawiają się w kolejkach hodowcy z całego świata.

–  Nasza wiedza na temat hodowli ślimaków poparta jest wieloletnim doświadczeniem oraz unikatowymi w światowej skali badaniami nad rozwojem tych zwierząt. Od wielu lat profesjonalnie szkolimy hodowców z Polski, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Cypru, Nigerii, Chin czy Republiki Południowej Afryki. Szkolenia prowadzimy praktycznie cały rok, często co 14 dni – informuje Paweł Piwowarski, biolog z Polish Snail Holding.

Jak wyjaśnia jej prezes, Damian Gajewski, trzeba spełniać pewne warunki, aby na hodowli ślimaków zarabiać.

- Trzeba mieć odpowiednią ilość ziemi. Na każdą tonę ślimaków przynajmniej potrzeba powierzchni 2 arów. Niezbędne jest też pomieszczenie, w którym będzie utrzymywana stała temperatura 21 stopni C. Nie może być dostępu światła z zewnątrz. Musimy stworzyć ślimakom odpowiednie warunki do rozrodu – mówi Gajewski. – Współpracującym z nami hodowcom zapewniamy wiele technologicznych rozwiązań, które pomagają prowadzić hodowlę ślimaków.

Polish Snail Holding usprawniło hodowlę ślimaków w Polsce, nadając temu przedsięwzięciu odpowiednio wysokie standardy produkcji.

- Wszyscy nasi hodowcy otrzymują ten sam materiał zarodowy, te same rośliny do wysiania, takie same pasze dla ślimaków. Cała hodowla odbywa się pod czujnym nadzorem Polish Snail Holding. To jeden, wspólny, sprawdzony model biznesowy w tej branży – dodaje Damian Gajewski. – Nasi hodowcy, jeśli stosują się do naszych wytycznych, nie mają problemów ze skupem wyhodowanych ślimaków.

Polish Snail Holding zapewnia również swoim partnerom odpowiednie szkolenia teoretyczne i praktyczne.

Czy hodowla ślimaków jest opłacalna?

Dlaczego warunki współpracy są takie restrykcyjne? Wszystko po to, aby osiągnąć w hodowli jak najlepszy produkt. W marcu ślimaki są wybudzane, odbywa się rozmnażanie, a w październiku – listopadzie br. już skup wyhodowanego ślimaka.

– Odpowiednia technologia chowu gwarantuje, że ślimaki mają odpowiedni rozmiar i są zdrowe. Można z nich powstać produkt końcowy, który będzie można znaleźć w sklepach – dodaje Damian Gajewski.

PSH Polish Snail Holding jest jedyną spółką w Polsce zajmującą się kompleksowo hodowlą, opieką nad grupami hodowlanymi, szkoleniami, koordynacją, badaniami naukowymi.

Więcej informacji o hodowli ślimaków z Polish Snail Holding tu: https://hodujslimaki.pl/