Polish Snail Holding

ul. Stanisława Sulimy 1, 82-300 Elbląg

 dział hodowlany: tel. +48 601 167 524

 p.piwowarski@polishsnailholding.com

Jak ważne jest odpowiednie oświetlenie w hodowli ślimaków

Hodowcy ślimaków doskonale zdają sobie sprawę jak ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia tym zwierzętom. Dlatego takie innowacyjne usprawnienia, jakie przygotowała spółka Polish Snail Holding mogą bardzo wspomóc towarową hodowlę ślimaków.

Dlaczego światło w hodowli ślimaków jest tak ważne?

Paweł Piwowarski, specjalista firmy Polish Snail Holding, wskazuje, że hodowcy muszą umiejętnie wykorzystywać mikroklimat ślimaków – przede wszystkim instynkt tych zwierząt, którym do szybszego rozmnażania potrzebne jest światło o odpowiedniej barwie i natężeniu.

Oświetlenie niezwykle ważne w hodowli ślimaków

W Polsce w profesjonalnej hodowli towarowej ślimaków operuje się  głównie afrykańską odmianą tych zwierząt – szybciej dorastają i  ten sposób cykl hodowlany trwa po prostu krócej. Hodując ślimaki afrykańskie trzeba jednak zapewnić im odpowiednie oświetlenie, czyli takie warunki nasłonecznienia jakie panują na ich naturalnym kontynencie.

W polskich warunkach klimatycznych uzyskanie takiego nasłonecznienia jest niemożliwe. Dlatego hodowcy tej odmiany ślimaków muszą zapewnić zwierzętom odpowiednie sztuczne oświetlenie, o takiej samej długości, intensywności i barwie, jakie emituje słońce nad Afryką .

Do tej pory hodowcy ślimaków musieli często wymieniać świetlówki w swoich lampach, bo te dość szybko się zużywały.

– To wiązało się z  dość wysokimi kosztami. Zastosowane tradycyjnych świetlówek ledowych natomiast nie wchodzi w grę, bo te emitują pewien rodzaj promieniowania UV, które ślimakom szkodzi – wyjaśnia Paweł Piwowarski z firmy Polish Snail Holding.

PSH postanowiło również usprawnić te kwestie. Intensywnie pracowano nad badaniem wpływu odpowiedniego natężenia oświetlenia na przyspieszony rozwój i rozmnażanie ślimaków. Te działania dały bardzo interesujący efekt.

Innowacyjne rozwiązanie PSH w hodowli ślimaków

Dlatego spółka Polish Snail Holding, jako jedyna firma w branży hodowli ślimaków, w kooperacji z firmą działającą w branży oświetleniowej opracowała nowatorski system lamp typu LED. Te nie tylko dają odpowiednio intensywne światło, podobne do tego jakie panuje w Afryce, nie szkodzą ślimakom w żaden sposób ale również zapewniają spore oszczędności hodowcom. To co ważne, tych lamp LED nie trzeba wymieniać tak często jak zwykłe świetlówki.

- Nasze oświetlenie dokładnie imituje takie światło, jakie mają ślimaki w Afryce – zapewnia Paweł Piwowarski. – Dzięki temu zwierzęta te szybciej przystępują do rozrodu i proces ten przebiega dużo skuteczniej niż przy innym oświetleniu. Już setki takich lamp pracują w u naszych hodowców i efekt jest bardzo dobry.

PSH to ciągły rozwój hodowli ślimaków

To jednak nie koniec. Polish Snail Holding obecnie udoskonaliło swój autorski system oświetlenia aby rozwój tych zwierząt w warunkach hodowlanych był jeszcze szybszy i dawał lepsze efekty hodowcom. Spółka więc  wprowadziło więc lampy LED nowej generacji.

- Jesteśmy jedyną firmą na rynku, która opracowała własny, autorski system oświetlenia odpowiedniego dla hodowli ślimaków w naszych, lokalnych warunkach. Dodatkowo teraz zwiększyliśmy ilość kalwinów na jedną lampę, zmodyfikowaliśmy rozłożenie paneli czerwonych, które zapewniają odpowiednią barwę światła pożądaną w hodowli ślimaków w naszych, rodzimych warunkach – mówi Paweł Piwowarski. – Ta udoskonalona barwa światła pomoże w szybszym i skuteczniejszym wzroście i procesie rozmnażania się ślimaków. Według naszych obserwacji ulepszy to znacznie proces hodowlany. Montujemy już te udoskonalone zestawy oświetleniowe u współpracujących z nami hodowców.

W taki właśnie, przemyślany i koncepcyjny sposób działalności PSH cały czas dąży do profesjonalizacji tej działalności rolniczej oraz pomaga osiągnąć hodowcom ślimaków oczekiwany przez nich zysk w tej branży.

- Wszystkie te czynniki mające bezpośredni wpływ na towarową hodowlę ślimaków są przez nas dokładnie analizowane i udoskonalane – dodaje Paweł Piwowarski.

Warto dodać, że Polish Snail Holding - lider na rynku towarowej hodowli i spożywczego przetwórstwa mięsa ślimaków, cały czas dąży do profesjonalizacji procesu hodowlanego tych zwierząt u swoich partnerów.