Polish Snail Holding

ul. Stanisława Sulimy 1, 82-300 Elbląg

 dział hodowlany: tel. +48 601 167 524

 p.piwowarski@polishsnailholding.com

Śluz ślimaka zainspirował naukowców do stworzenia super mocnego kleju

Ślimaki nieustannie wydzielają śluz, który chroni zwierzęta przed wyschnięciem oraz pomaga w poruszania się. Zwierzęta wykorzystują śluz także do stworzenia warstwy „kleju” w celu zakotwiczenia się w danym miejscu. Warstwa twardnieje, ale w nocy, gdy zwierzę chce się poruszać, całość zmiękcza się i właściwości adhezyjne zostają odwrócone.
 
Naukowcy swojego odkrycia dokonali przypadkiem. Podczas pracy na hydrożelem polimerowym (polihydroksyetylometakrylanem (pHEMA)) zauważyli oni, że ma on bardzo podobne właściwości adhezyjne do tego, co prezentuje śluz ślimaka.
 
W dużym skrócie pHEMA była gumowata i mokra, ale po wyschnięciu sztywna. Tak naprawdę, kiedy warstwa była sucha to sztywność przypominała kapsel. W przeciwieństwie do większości substancji kleistych pHEMA nie kurczy się i nie odsuwa od powierzchni.
 
Naukowcy przeprowadzili już testy, w których jeden z nich wspiął się na uprząż utrzymywaną przez ilość kleju wielkości znaczka pocztowego. Teraz naukowcy chcą skomercjalizować swój pomysł i wprowadzić go do szerszej sprzedaży jako najlepszy odwracalny klej.
 
Źródło: Newatlas
 
O śluzie ślimaków pozyskiwanych przez firmę Polish Snail Holding możesz przeczytać tu: https://polishsnailholding.com/kosmetyki/sluz-slimaka
 
Jeśli chcesz kupić kosmetyki oparte na najlepszej jakości śluzie ślimaków zapraszamy do naszego sklepu: