Polish Snail Holding

ul. Stanisława Sulimy 1, 82-300 Elbląg

 dział hodowlany: tel. +48 601 167 524

 p.piwowarski@polishsnailholding.com

Krem ze śluzem ślimaka na trądzik, zmarszczki

Kosmetyki ze śluzem ślimaka są hitem pielęgnacyjnym od wielu lat. Swoją popularność zawdzięczają niezwykłym właściwościom pielęgnacyjnym tego składnika. Śluz ślimaka ma przede wszystkim właściwości gojące - wspomaga gojenie się ran, zmian trądzikowych i podrażnień. Doskonale wygładza i ujędrnia skórę, również naznaczoną procesem starzenia.

 

Śluz ślimaka wykorzystywany jest w kremach i zelach do pielęgnacji skóry. Śluz ślimaka stosuje się na zmarszczki, trądzik i niegojące się rany

Krem ze śluzu ślimaka na trądzik, zmarszczki. Właściwości śluzu ślimaka

Niepozornego ślimaka o wdzięcznej nazwie Helix aspersa Muller (brunatny ślimak ogrodowy) po raz pierwszy opisano naukowo dopiero w 18. wieku. Jednak lecznicze właściwości jego śluzu znane były dużo wcześniej - przez tysiące lat wykorzystywano go do leczenia oraz pielęgnacji skóry w wielu kulturach. Używał go i Hipokrates w starożytnej Grecji (lecząc nim ostry kaszel, trudno gojące się rany i wrzody), i afrykańskie plemiona, i Indianie zamieszkujący tereny Ameryki Południowej.

Ślimak ślimakowi nierówny

Helix aspersa Muller to pochodzące z Afryki hodowlane ślimaki, dużo mniejsze od polskiego winniczka – przeciętnie mierzą 3 cm i ważą od 10 do 15 g. Ich charakterystyczną cechą jest to, że gruczoły w ich odnóżach produkują duże ilości dwóch rodzajów śluzu.

  • Pierwszy z nich to limozyna - ciągnący się, dobrze widoczny mokry ślad, który dla ludzi nie ma praktycznie żadnej wartości.
  • Drugi to kryptozyna. Ślimakom służy do zabezpieczania i regeneracji delikatnych tkanek, które podczas poruszania się ulegają uszkodzeniu w kontakcie z twardą powierzchnią. Ze względu na swoje właściwości bardzo cenna jest również w pielęgnacji.

Badania naukowe nad właściwościami śluzu rozpoczęto już w XIX wieku, jednak przerwano i dopiero pod koniec XX wieku zaczęto wykorzystywać go jako składnik kosmetyków. Świat medycyny i kosmetyki odkrył go na nowo w latach 80. ubiegłego wieku, za sprawą pana nazwiskiem Bascunan, właściciela farmy w Chile, na której hodowano ślimaki z gatunku Helix Aspersa Muller. Praca była ciężka i wymagająca, bo nie używano żadnych maszyn. Mimo tego dłonie hodowcy były miękkie i gładkie, a przecięty przypadkowo naskórek następnego dnia wyglądał jak nowy. Gdy ojcu zaczął pomagać młodszy syn, po kilku dniach ciągłego kontaktu ze ślimaczym śluzem stare blizny na jego dłoniach zaczęły stopniowo znikać. Sprawą zainteresował się najstarszy syn hodowcy, Fernando Bascunan Ygualt, z zawodu lekarz. Zapoczątkowane przez niego na nowo badania niezbicie udowodniły, że wyciąg ze śluzu ślimaków ma niezwykłe i cenne dla skóry właściwości. W 2006 roku standaryzowany ekstrakt ze śluzu ślimaka wpisany został do rejestrów International Nomenclature of Cosmetic Ingredients (INCI) jako snail secretion filtrate.


Więcej: http://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/kosmetyki/krem-ze-sluzem-slimaka-na-tradzik-zmarszczki-wlasciwosci-sluzu-slimaka_43517.html