Polish Snail Holding

ul. Stanisława Sulimy 1, 82-300 Elbląg

 dział hodowlany: tel. +48 601 167 524

 p.piwowarski@polishsnailholding.com

PSH rozpoczął skup ślimaków. Tony tych zwierząt już są w magazynach

Polish Snail Holding, lider w przetwarzaniu mięsa ślimaka na gotowe produkty spożywcze, rozpoczął proces skupu ślimaków od współpracujących z firmą hodowców. Skup ruszył 15 października br.

Pierwsi hodowcy ślimaków, współpracujący z liderem tej branży – spółką Polish Snail Holding, już przywożą pierwsze tony tych zwierząt.

- Nasze magazyny już zapełniają się wyhodowanymi przez naszych partnerów ślimakami – mówi Paweł Piwowarski z firmy Polish Snail Holding. - Ślimaki spełniające wszystkie nasze normy, trafią następnie do naszych odbiorców.

W Polsce potentatem w tej branży jest spółka Polish Snail Holding z Elblągu. Firma współpracuje z prawie 200 hodowcami z Polski i Europy. PSH skupuje największe ilości ślimaków w Europie środkowo-wschodniej.

Jak wyjaśnia jej prezes, Damian Gajewski, trzeba spełniać pewne warunki, aby na hodowli ślimaków zarabiać. Opłacalna działalność zaczyna się od uzyskania rocznie przynajmniej 5-10 ton tych zwierząt.

- Trzeba mieć odpowiednią ilość ziemi. Na każdą tonę ślimaków przynajmniej potrzeba powierzchni 2 arów. Niezbędne jest też pomieszczenie, w którym będzie utrzymywana odpowiednia temperatura. Nie może być dostępu światła z zewnątrz. Musimy stworzyć ślimakom odpowiednie warunki do rozrodu – mówi Gajewski.

Co ciekawe, Polish Snail Holding, w wyniku wielu lat intensywnego krzyżowania rożnych linii ślimaków, uzyskała taką, która jest odporna na chłód. Niższe temperatury nie przeszkadzają tym mięczakom w rozrodzie. Inne linie natomiast potrzebują stałej temperatury w granicach 21 st. C, aby zaczęły się rozmnażać.

Polish Snail Holding usprawniło hodowlę ślimaków w Polsce, nadając temu przedsięwzięciu odpowiednio wysokie standardy produkcji.

- Wszyscy nasi hodowcy otrzymują ten sam materiał zarodowy, te same rośliny do wysiania, takie same pasze dla ślimaków. Cała hodowla odbywa się pod czujnym nadzorem Polish Snail Holding. To jeden, wspólny, sprawdzony model biznesowy w tej branży – mówi Damian Gajewski. - Musimy wiedzieć, co skupujemy, jaka jest jakość. Co sprzedamy później konsumentom.

Polish Snail Holding zapewnia również swoim partnerom odpowiednie szkolenia teoretyczne i praktyczne. Także na wzorcowych, modelowych farmach rozsianych w całej Polsce. Z tych szkoleń korzystają hodowcy praktycznie z całego świata.

- Oglądamy tereny oraz pomieszczenia, którymi dysponują rolnicy. Podpisujemy z nimi umowy, gwarantująca skup wyhodowanego ślimaka – dodaje Gajewski.

Dlaczego warunki współpracy są takie restrykcyjne? Wszystko po to, aby osiągnąć w hodowli jak najlepszy produkt. W marcu ślimaki są wybudzane, odbywa się rozmnażanie, a w październiku – listopadzie br. już skup wyhodowanego ślimaka.

– Odpowiednia technologia chowu gwarantuje, że ślimaki mają odpowiedni rozmiar i są zdrowe. Powstaje z nich produkt końcowy, który można znaleźć w sklepach. Produkty firmy PSH można zakupić w Polsce w sieci Makro, Selgros Cash and Carry, Sano, Piotr i Paweł, wybranych sklepach E. Leclerc – dodaje Damian Gajewski. - Zgłaszają się do nas chętni na współpracę przy hodowli ślimaka, jednak nie z każdym nawiązujemy współpracę. Ostrożnie dobieramy kontrahentów. Widzimy, że niektórzy po prostu sobie z tym zadaniem nie poradzą, inni zaś nie posiadają odpowiednich warunków do prowadzenia zadowalającej nas hodowli – dodaje Gajewski.